מאמר ג׳ ״תקשורת מפרגנת – הדגם המגוייס״

המאמר של ״יוסי בר נחום״ ו״תמר ליבס״ ׳׳תקשורת מפרגנת: סוכל פיגוע בחוף ניצנים״ (1990). המאמר עוסק בהתייחסות התקשורת לסיכול הפיגוע בניצנים, איך התקשורת הציגה את הפיגוע?, התייחסות הציבור לדברי התקשורת וניתוח האירוע.
מאמר זה נבחר מכיוון שההתנהלות של התקשורת במהלך סיקור סיכול הפיגוע זהה בבסיסה לסיקור התקשורת את מהלך מבצע ״צוק איתן״ (שניהם סוקרו לפי הדגם המגויס של התקשורת). הטקסט מציין סיבות רבות למחדל הצבאי של צה׳׳ל ומפרט את הסיבה שהתקשורת לא התייחסה לאירוע בצורה ביקורתית אלא עם רטוריקה הרואית ״המחדל של צה׳׳ל היה חד משמעי ובוטה. עם זאת לא היה צורך להגן על פעילות צבאית נמשכת, מכיוון שהאירוע הסתיים לפני הבאתו לידיעת הציבור. לפיכך קשה להצדיק את חוסר הרצון של העיתונאים לבטא ביקורת. אבל העיתונות לא נקטה עמדה ביקורתית. במקום זה – מבלי לשקר ממש או להעלים עדויות – במקום להציג את האירוע ככישלון מבצעי שרק בנס נסתיים בשלום, השדרים ופחות מכך העיתונאים דיווחו על ניצחון הרואי״. במהלך המבצע השתמשו בהבטים נוספים בשביל להעצים את גודל ההצלחה של המקרה. למשל כותרת סיכול הפיגוע בתור ״נס ליהודים״ נתן סוג של נרטיב לעם היהודי ואיחד יותר את ה״אנחנו״ מול ה״אחרים״ ואף יישם את המיתוס של הסכנה הקיומית לישראל. אפשר לראות כבר את ההשתלה של תחושת הניצחון בנאומו של דובר צה״ל: ״שלום רב וחג שמח. צה׳׳ל והמשטרה סיכלו היום נסיון חדירה של מחבלים לאורך חופי הארץ, מאזור געש שמצפון להרצליה ועד לניצנים שמצפון לאשקלון. 4 מחבלים נהרגו, ו- נתפסו 12 בחיים. אין נפגעים מיצדנו, לא מקרב כוחות הביטחון ולא בין האזרחים״. ננתח את הנאום ובתוכו אפשר לראות את הדפוסים שיוצרים מסר שניצחנו. דובר צה׳׳ל אומר בנאומו חג שמח סימן שצה׳׳ל הצליחה לשמור על חג לאומה. הפועל ״סיכלו״ בנאום מראה על שיתוף הפעולה של כוחות הבטחון ובנוסף הם מעצימים את גודל הפיגוע ״לאורך חופי הארץ מ… ועד…״ וזה יוצר את הרושם נעצרו שרשרת שלמה של פיגועים.
לסיכום, ניתן להסיק מן המאמר שאופן הסיקור מתבסס על הדגם המגויס, מכיוון שהתקשורת מעצימה את פעולות מערכת הביטחון ואת החלטות הממשלה ופועלה בזמן אמת. ניתן לקבוע כי מאמר זה בדומה למאמרו של ״אלכסנדר כץ״ מציגים את התקשורת בשני האירועים כפועלת עפ״י הדגם המגוייס.

התגובות סגורות